روستاي كودزر » Blog Archive » گفتگو با استاد کریمی نورعینی در نمایشگاه صریر سخن

گفتگو با استاد کریمی نورعینی در نمایشگاه صریر سخن
نوشته شده توسط عاشورخانی در تاریخ ۱۳۹۲/۰۹/۰۹ - بازديد: 1263

در حاشیه برگزاری نمایشگاه صریر سخن که به همت استاد کریمی در شهرستان اراک برگزار گردید گزارشی به نقل از دیار آفتاب در ذیل آمده است

1382938118_img_0050-1600x1200

 

 

 

 

1382938019_img_0044-1600x1200

 

قدری از خودتان و زندگیتان برایمان بگوئید.

اینجانب محمد حسین کریمی نورعینی در سال ۱۳۳۱ در روستای کودزر مشک آباد در خانواده ای مذهبی متولد شدم. پس از گزراندن دوران کودکی به مکتب خانه رفتم و تحصیلات خود را آغاز کردم. اولین استادم پدرم مرحوم میرزا ابراهیم کریمی بود.

 1382937666_img_0054-1600x1200

چرا این نمایشگاه برگزار گردید؟

بعد از جمع آوری اشعار ۲۳ شاعر انجمن ادبی نور اراک تصمیم گرفتم این اشعار را در قالب کتابی تحت عنوان صریر سخن گرد آوری کنم. به دلیل مشغله ی کاری شب ها کتابت می کردم؛ این کار قریب به ۳ سال زمان برد تا اینکه این کتاب با خط کتابت نستعلیق به شکل کنونی درآمد.

رای رونمایی از کتاب تصمیم گرفتم زندگی نامه ی شعرایی که در این کتاب از آن ها شعری درج شده است را بصورت تابلوهایی که در نمایشگاه به نمایش درآمده اند کتابت کرده و به همراه نمونه ی شعری از ایشان به نمایش بگذارم؛ هم چنین زندگی نامه تنی چند از نوازندگانی که هنگام خواندن این اشعار می نواختند خوشنویسی کردم؛ بدین منظور در مجموع ۵۳ تابلو در مدت ۶ ماه کتابت شد.

این زندگی نامه ها به قلم استاد حسن فراهانی نگاشته شده است.

این نمایشگاه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی و فرهنگسرای آینه این نمایشگاه در حال برگزاری در فرهنگسرا می باشد. این نمایشگاه در سالن استاد اسماعیل آشتیانی برگزار می گردد.

چگونه با خوشنویسی آشنا شدید؟

داستان جالبی دارد. در دوران کودکی علاقه ی فراوانی به موسیقی داشتم ولی به علت این که ملازاده بودم بصورت پنهانی به کلاس موسیقی استاد اسدالله ملک رفت و ساز ویالن را آموزش دیدم. این موضوع را از بقیه مخفی نگه داشتم چراکه ترسیدم مردم بگویند پسر میرزا مطرب شده، تا اینکه به سمت خوشنویسی هدایت شدم و در سال ۴۸ به کلاس آزاد خوشنویسی رفتم و در محضر استاد سید حسن میرخانی به مدت ۳ سال عرفان و خوشنویسی را فراگرفتم.

بعد از ۱۰ سال وقفه به دلیل انقلاب، فوت پدر و رفتن به سربازی در سال ۶۰ در خدمت استاد واشقانی زانوی شاگرده زدم و در سال ۶۲ درجه ی ممتاز را کسب کرده و از سال ۶۳ مشغول تدریس خوشنویسی در انجمن مرکزی خوشنویسان اراک شدم؛ در سال ۸۶ درجه ی فوق ممتاز را کسب نموده و هم اکنون هم به دنبال درجه استادی هستم.

در این مدت چه کتاب هایی را کتابت کردید؟

۲ بار دیوان پروین اعتصامی، صریر سخن، بخش عمده ی کلک کلام، دیوان روشنی اراکی، انوار کوثر، دیوان عمو زاده، گلزار حسین، ترجمه کامل قرآن بصورت نستعلیق این قرآن توسط استاد سید اسدالله رضوانی به صورت نسخ کتابت شده و انتشارات اقبال آن را چاپ کرده است. در حال حاضر هم مشغول کتابت کل قرآن با خط نستعلیق هستم این کار را از محرم پارسال شروع کرده و قصد دارم در مدت ۳ سال به اتمام برسانم.

شعر و خوشنویسی سفرنامه های کربلا، مشهد و کیش، دیوان شکوفه های نور (مجموعه اشعار خودم)، آداب مشق منظوم چشمه ی نور هم از خودم می باشد.

تالیفاتی هم دارم که هنوز چاپ نشده اند؛ در مردم شناسی روستای کودزر، متل های روستایی، ضرب المثل های روستایی.

چگونه به شعر گرایش پیدا کردید؟

شاعری در خانواده یمان موروثی است. در سن ۸ سالگی احساس کردم توانایی گفتن اشعاری را دارم که بقیه ندارند و با بیت زیر شعر گفتن را آغاز کردم «برویمان به کریز       نشویمان مریض» یعنی: به قنات برویم تا بیمار نشویم. البته این شعر از نظر قافیه اشکال دارد ولی وزن و آهنگ دارد. بعد قصه های کوچک را به شعر درآوردم. در تمام قالب های شعری شعر گفتم بجز شعر نو.

به دلیل علاقه زیاد به زادگاهم مجموعه سلام بابا صافی را به تقلید از حیدربابایه سلام شهریار سرودم. این سروده به دو زبان محلی و عربی آماده شده ولی به چاپ نرسیده است. در طنز و هزل هم دستی بر آتش دارم. شعرهایی که موضوع خوشنویسی دارند خیلی خوب از کار درآمده اند.

 

 

1382937812_img_0010-1600x1200نام شما *
ایمیل * (نمایش داده نمی شود)
سایت شما

هادي عاشورخاني در ۱۳۹۲/۱۰/۱۳ گفته :

ما بر خود میبالیم و از این استاد عالی قدر تشکر مینماییم که نام کودزر را در استان مرکزی و ایران بالا برده اند .مهدیه کرمی در ۱۳۹۴/۰۶/۰۹ گفته :

عالی بود